Brandos darbo aprašas – tolygiai svarbi ir reikšminga brandos darbo dalis, taip pat, kaip ir tikslai, uždaviniai bei visas brandos darbo turinys. Brandos darbo aprašas yra suprantamas, kaip pagrindinis brandos darbo dokumentas, įtikinantis, kad būtent pats moksleivis paruošė šį brandos darbą. Brandos darbo aprašą vertina brandos darbo vadovas, vertinimo komisija bei plagiatą vertinanti komisija.
Taigi brandos darbo aprašas turi būti paruoštas nepriekaištingai. Todėl brandos darbo aprašui skiriami tam tikri reikalavimai, padedantys sukurti brandos darbą ir jo aprašą.
Pirmiausia, yra svarbūs kiekybiniai rodikliai. Taigi pirmasis brandos darbo reikalavimas – brandos darbo aprašo apimtis – preliminariai 2000 žodžių.
Antrasis brandos darbo reikalavimas – šriftas. Brandos darbo apraše negali būti naudojamas bet koks šriftas. Pavadinimams naudojamas pusjuodis Times new roman 16 pt šriftas, o teksto dėstymui naudojamas Times new roman 12 pt.
Trečiasis brandos darbo reikalavimas – citatų aiškumas. Brandos darbo apraše citatos visada yra pradedamos naujoje eilutėje bei rašomos kursyvu.
Ketvirtasis reikalavimas brandos darbui – eilučių intervalai. 1,5 intervalas yra naudojamas tarp teksto eilučių. Prieš pavadinimus ir po jų yra naudojamas 1 intervalas.
Penktasis reikalavimas – paraštės. Brandos darbe yra naudojamos standartinės Microsoft „Word“ paraštės. Visada naudojamas atitraukimas nuo paraštės iš kairiojo krašto, o dešinysis kraštas – sulygiuotas.
Šeštasis reikalavimas – puslapių numeracija. Numeracija prasideda jau pirmajame teksto puslapyje, dešiniajame kampe. Titulinio puslapio numeruoti nereikia.
Septintasis reikalavimas – iliustracijų ir lentelių numeracija. Prieš kiekvieną iliustraciją ar lentelę, pirmiausia nurodomas jos eilės numeris bendrame darbe, o po numerio iliustracija arba lentelė yra įvardijama.
Aštuntasis reikalavimas – priedų numeracija. Priedų numeracija yra savarankiška. Priedai yra numeruojami ta tvarka, kuria jie nurodomi aprašo tekste.
Devintasis brandos darbo reikalavimas yra susijęs su kokybiniais rodikliais. Turima omenyje, kad brandos darbo aprašas turi tam tikras struktūrines dalis, kurios yra sudedamosios brandos darbo aprašo dalys:
Titulinis lapas – tituliniame lape turi būti nurodyta moksleivio, ruošiančio brandos darbą mokyklos pavadinimas, dalykas, klasė, brandos darbo tema, mokinio vardas ir pavardė, mokytojo vardas ir pavardė; vietovė, kurioje yra mokykla bei brandos darbo paruošimo metai.
Anotacija – tai neprivaloma brandos darbo aprašo dalis, tačiau jeigu ją pasirenkama rašyti, anotacijoje, kaip glaustame tekste (100-150 žodžių) turi būti informacija apie atliktą darbą, sykiu pristatant tyrimo tikslą, jo pagrindimą, taikytą tyrimo metodiką bei svarbiausias išvadas.
Turinys – šioje brandos darbo aprašo dalyje yra pateikiami brandos darbo dalių pavadinimai su nurodytais puslapiais.
Naudojamų sąvokų žodynas – ši brandos darbo aprašo dalis nėra privaloma, tačiau jeigu pasirenkama ją įterpti, šioje dalyje turi būti paaiškinami pagrindiniai, specifiniai brandos darbo apraše vartojami terminai.
Įvadas – tai maksimaliai vieną puslapį užimanti brandos darbo aprašo dalis, kurioje aprašomas brandos darbo temos aktualumas, problema, tikslas bei uždaviniai ir brandos darbo rengimo planas.
Dėstomoji dalis – tai dėstymo dalies aprašymas, kuriame įterpiama įterpiama temos apžvalga bei tiriamoji dalis. Temos apžvalgoje aprašoma idėjos brandos darbui paieška bei informacinių šaltinių apibendrinimas. Na, o tiriamosios dalies apžvalgoje aprašomas tiriamojo darbo metodas, darbo eigos aprašymas, tiriamojo darbo surinktų duomenų analizė bei tiriamojo darbo apibendrinimas.
Išvados – išvadose turi būti apibendrinamas atliktas darbas, parašoma ar buvo pasiektas išsikeltas tikslas ir įgyvendinti uždaviniai. Turi būti konkretūs argumentai, kodėl pavyko arba kodėl nepavyko įgyvendinti uždavinius. Taip pat išvadose yra paminima su kokiais sunkumais buvo susidurta ir kaip tuos sunkumus sekėsi išspręsti, kokius įgūdžius šis brandos darbas pagilino, ko naujo buvo išmokta. Kartais netgi išreiškiama padėka asmenims, padėjusiems atlikti darbą.
Pasiūlymai / rekomendacijos – tai nėra privaloma brandos darbo aprašo dalis, tačiau jeigu ji yra įterpiama į brandos darbo aprašą, joje atsispindi moksleivio požiūris į brandos darbą, rašomas tam tikras atsiliepimas.
Literatūros šaltinių sąrašas – šioje dalyje surašomi visi naudoti informacijos šaltiniai, tiek spausdinti, tiek elektroniniai.
Priedai – prieduose yra įterpiamos tyrimo duomenų lentelės, brėžiniai, anketos, interviu klausimai, nuotraukos ir pan.
Įsivertinimas – įsivertinimo dalyje, kuri yra pateikiama tiek apraše, tiek pristatyme, turi būti atsakoma į šiuos klausimus:
1. Ko siekiau?
2. Ką pavyko pasiekti?
3. Ką išmokau tyrinėdamas?
4. Ką, kodėl ir kaip reikėjo keisti?
5. Kokia buvo sudėtingiausia proceso dalis?
6. Ką kitą kartą daryčiau kitaip ir kodėl?
7. Kas man labiausiai patiko?
Brandos darbe taip pat iš esmės labai svarbu atsižvelgti į autorių teises, teisingai cituoti bei paisyti etiško elgesio informacijos naudojimo atžvilgiu principus. Svarbus moksleivio originalumas ir paties darbo unikalumas bei autentiškumas.